Ромул Велики
1 Звезда2 Звезди3 Звезди4 Звезди5 Звезди6 Звезди (18 оценки, средно: 4,33 от възможни 6)
Loading...
Жанр:

Комедия
Автор:

Фридрих Дюренмат
Режисьор:

Бина Харалампиева
С участието на:

Герасим Георгиев - Геро, Василена Атанасова, Весела Бабинова, Петър Калчев, Бойко Кръстанов, Владимир Димитров, Владимир Зомбори, Стоян Младенов, Евгени Будинов, Атанас Чопов, Вежен Велчовски, Симеон Бончев
Сценография:
Чавдар Гюзелев
Костюми:
Мариета Ценова
Драматургия:
Юрий Дачев
Музика:
Асен Аврамов
Превод:
Емилия Стайчева
Фотограф:
Павел Червенков
Продължителност:
2 час(а) 0 минути

Пиесата „Ромул Велики“ на швейцарския драматург Фридрих Дюренмат е смешно-тъжна история, която разкрива за пагубното управление на последния владетел на Западната Римска империя. Въпреки, че творбата ни пренася в Древен Рим, тя не е напълно реална история, а по-скоро е препратка към бъдещето. Истинските исторически лица са малко, като единия от тях е самият Ромул. Баща му го възкачва на трона, когато е невръстно дете, за да запази властта си и да предаде управлението на сина си.
Постановката разкрива как император Ромул Велики целенасочено води Римската имеприя към своята гибел. Той е мързелив, безхаберен, алчен, незаинтересован за нищо, освен за себе си и това да не остане без храна, отглежда кокошки и не се вслушва в никого. Заобиколен е от придворни, министри, съвременници на Римската империя, които с всички сили се опитват да уверят и подтикнат владетеля си към действия, които да я спасят им от огромната опасност – приближаващите ги варвари. Ромул не предприема никакви мерки, предпочита да остане в своята крепост, да мързелува и отглежда птиците си и да защитава своята теза за унищожението на тази вековна Империя.

„В този много стар свят най-хубавото нещо са чудаците!
Искаме това представление да Ви забавлява, без накрая да се чувствате глупаво.
Авторът определя жанра на своята пиеса като “историчиска комедия”.
Когато правихме спектакъла, ние изтрихме думата “историческа.”
Бина Харалампиева

“Когато се сблъскаш с несправедливостите на реалния свят, се чувстваш гневен, но безсилен. С текстовете на Дюренмат нещата стоят съвършено различно. С неговите пиеси се чувствам свободна, защото мога да се надсмивам, макар и със зъл смях“
Бина Харалампиева

Иван Лечев – „Фондацията“
Александър Маринов – „Сигнал“
Славчо Николов – „БТР“
Васил Крумов- „Обичайните заподозрени“
Александър Логозаров
Ангел Дюлгеров

Участват

Добави коментар