ФОРМАТА НА НЕЩАТА
1 Звезда2 Звезди3 Звезди4 Звезди5 Звезди6 Звезди (Все още не е оценен)
Loading...
Автор:

Нийл Лабют
Режисьор:

Максима Боева
С участието на:

Станислав Кондов, Александър Евгениев, Христина Джурова, Сияна Начева
Сценография:
Киряна Аврониева
Превод:
Мартин Киселов
Фотограф:
Тони Перец

Продукция на ТМПЦ – Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ Варна
Спектакълът не се препоръчва за зрители под 16 години.

„Формата на нещата“ от известния американски драматург Нийл Лабют е дебют на варненска сцена на младата, но вече със заявено режисьорско присъствие Максима Боева, възпитаничка на проф. Пламен Марков, създал редица емблематични спектакли в най-новата история на Варненския драматичен театър. Изборът на ярка съвременна драматургия, в интерпретация на талантлив млад творец с варненски корени, за първа премиера 2024 не е случаен. Той свидетелства както за приемствеността, така и за съвременното светоусещане, с които столетният театър навлиза в 103-та година от своето съществуване.

„Героите във „Формата на нещата“ са млади хора, които робуват на външното, на формата на нещата. Те искат да скулптират себе си и да си създадат един образ, с който да бъдат приети и обичани. Вървейки по този път, те много често се изкушават да скулптират и другия по свой вкус. Опитват се да превърнат отсрещния в някой, удобен за самите тях и за техния имидж. За мен особено любопитен за изследване е страхът ни да обичаме дълбоко и искрено, защото отворим ли тази врата, ставаме раними. И наистина, много често ни нараняват. Но същевременно нашата необходимост ние самите да бъдем обичани от другите е дълбока и болезнена“, акцентира в своя анализ Максима Боева.

„Повърхностното със сигурност е тема, която е суперактуална в момента. Има абсолютна мания по това да изглеждаш “перфектен”. Социалните мрежи дават възможността да си изградиш образ, който винаги изглежда добре. Повече от добре! Все по-близо до “перфектния” образ! Мен лично това ме плаши и то много“, признава Александър Евгениев. Сияна Начева добавя: „Днес младите хора израстват и се развиват “под лупата” на социалните мрежи, т.е. на една измислена среда, в която очакванията за красота, успех, възможности са стандартизирани винаги от външен фактор – света, обществото, другите. И съответно стойността и самочувствието ни в тази среда се измерват спрямо това, доколко отговаряме на зададения стандарт“.

Станислав Кондов изразява удовлетворението на четиримата артисти от участието им в представление със съвременен текст и млад екип в камерен състав. „Няма друго такова заглавие в репертоара на Варненския театър. Изключително въздействащ и силен текст – циничен, агресивен, комедиен, романтичен, парадоксален. Какъвто е животът на всеки един младеж. А защо не и на всеки човек“.

Добави коментар